Prezydent Konrad Fijołek zaprzysiężony. „Czeka nas egzamin ze współpracy”

KATEGORIA: POLITYKA / 7 maja 2024

Prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek
Fot. Maciej Terpiński

We wtorek 7 maja w trakcie pierwszej sesji Rady Miasta Rzeszowa nowej kadencji 2024-2029 Konrad Fijołek został zaprzysiężony na prezydenta Rzeszowa. Podczas swojego przemówienia mówił, że najbliższe pięć lat będzie dla niego i całej Rady Miasta egzaminem z umiejętności współpracy.

Prezydent zaprzysiężony

Pierwszą sesję Rady Miasta Rzeszowa w IX kadencji samorządu zdecydowanie zdominowała sprawa wyboru przewodniczącego, którym ostatecznie został Waldemar Szumny z Prawa i Sprawiedliwości. Wybór Szumnego oznacza, że po 13 latach z kierowaniem pracami rady pożegnał się Andrzej Dec z Koalicji Obywatelskiej.

Zawirowania dotyczące wyboru nowego szefa rady nieco przyćmiły zaprzysiężenie prezydenta Rzeszowa Konrada Fijołka, który wygrał kwietniowe wybory, pokonując wspomnianego już Waldemara Szumnego w drugiej turze. Zagłosowało na niego prawie 37 tys. mieszkańców.

Po krótkiej uroczystości ślubowania na prezydenta, Fijołek podczas wtorkowej sesji mówił o planach na nową kadencję samorządu.

- Będzie ona pełna ważnych dla miasta wyzwań we wszelkich wymiarach, bo taki czas nastał. Jesteśmy u progów nowej reformy finansów samorządów, nowej perspektywy finansowej UE czy wreszcie nowego okresu implementowania Krajowego Planu Odbudowy - mówił Fijołek.

Prezydent przypominał, że miniona kadencja była rekordowa pod kątem długości. Obfitowała też w historyczne, ale też niezwykle trudne wydarzenia dla miasta. Mowa tu o walce z pandemią koronawirusa, wojnie na Ukrainie, kryzysie finansowym czy energetycznym.

- To były trudne uwarunkowania, ale jednak udało się uruchomić proces stabilizacji finansów miasta i co więcej - wiele ważnych inwestycji, których skala dotąd była niespotykana, udało się rozpocząć. Mowa tu chociażby o Wisłokostradzie, nowym stadionie czy połączeniu ul. Warszawskiej i Krakowskiej - zaznaczył prezydent.

Egzamin z współpracy

Fijołek powtarzał ze nadchodzące lata mogą oznaczać dla miasta kolejne spore wyzwania i by sobie z nimi poradzić, konieczna będzie współpraca. Wymusza ją nowy skład Rady Miasta Rzeszowa, który nie daje żadnemu z ugrupowań większości. To też trudna sytuacja dla samego prezydenta, bo jego klub Rozwój Rzeszowa w porównaniu z poprzednią kadencją, mocno się skurczył i teraz na sali sesyjnej będzie miał mniej do powiedzenia, co zresztą pokazały wybory na przewodniczącego rady.

- Ta kadencja to będzie egzamin z umiejętności współpracy. To będzie czynnik, przez którego pryzmat, będą patrzeć na nas nasi mieszkańcy - powiedział Konrad Fijołek.

Prezydent podobnie zresztą, jak wcześniej nowy przewodniczący Rady Miasta Waldemar Szumny, deklarował, że wraz z jego współpracownikami jest otwarty na współdziałanie ze wszystkimi klubami w Radzie Miasta.

- Przed nami skala wyzwań być może bez precedensu w ponad 30-letniej historii samorządu. Moim zdaniem bazą dla nas powinno być to, że Rzeszów dzięki geostrategicznemu położeniu, powinien dążący do bycia nowoczesnym miastem, które odważnie mierzy się z wymaganiami, jakie przed nami stoją - dodawał Fijołek.

Prezydent Fijołek wspominał o czterech filarach, jakie jego zdaniem charakteryzują nowoczesne miasta. Jego zdaniem to miasta inteligentne, zielone, odporne na kryzysy i włączające do współrządzenia swoich mieszkańców.

Ważne dokumenty do uchwalenia

Konrad Fijołek mówił też o konieczności uchwalenia ważnych dla przyszłości miasta dokumentów. Mowa tu o planie ogólnym, który ma zastąpić studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego, nowej strategii rozwoju, uchwale krajobrazowej, planie zrównoważonej mobilności miejskiej czy rozwiązaniach prawnych w kwestii obrony cywilnej.

- Te dokumenty wytyczą kierunki rozwoju miasta być może nawet na pokolenia – zauważył Fijołek.

Prezydent Fijołek zapowiadał też realizację strategicznych inwestycji dla miasta. Mowa o budowie mostu na południu Rzeszowa, przeprawach przez tory, budowie nowej siedziby Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej, rewitalizacji terenów kolejowych, zagospodarowaniu Zamku Lubomirskich, po tym, jak trafi on w ręce miasta, tworzeniu terenów rekreacyjnych czy budowie nowych szkół.

Dec i Strojny wiceprzewodniczącymi

Podczas wtorkowej sesji powołano również wiceprzewodniczących Rady Miasta Rzeszowa. W prezydium rady zasiądą Andrzej Dec z Koalicji Obywatelskiej (17 głosów za, 7 głosów przeciw i 1 głos wstrzymujący się) i Jacek Strojny z Razem dla Rzeszowa (23 głosy za, 2 głosy przeciw i 0 głosów wstrzymujących się). Fotela trzeciego wiceprzewodniczącego nie obsadził na razie Rozwój Rzeszowa. Szef tego klubu, radny Witold Walawender zapowiedział, że kandydat z ich strony może zostać zgłoszony podczas kolejnej sesji.

Nie doszło jednak do wyboru szefów i członków komisji rady. Niewykluczone, że zostaną oni powołani na kolejnej nadzwyczajnej sesji, tak by komisje mogły pracować i opiniować uchwały, które zostaną przygotowane na zwyczajną sesję zaplanowaną końcem miesiąca.

Fotorelację z wtorkowej historycznej sesji zobacz TUTAJ.

Karol Woliński

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4