RARR S.A. w projekcie CIREVALC. Wyjazdy studyjne szansą na rozwój

KATEGORIA: GOSPODARKA / 26 kwietnia 2024

Fot. RARR

Przedsiębiorcy z Podkarpacia działający w sektorze usług cateringowych wraz z przedstawicielami Rzeszowskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A. w dniach 19-21 marca 2024 r. uczestniczyli w wizycie studyjnej w miejscowości Bled w Słowenii, w celu poznania innowacyjnych rozwiązań cyrkularnych stosowanych w tym regionie Europy. Kolejny wyjazd studyjny z udziałem regionalnych podmiotów, tym razem z branży spożywczej, planowany jest już w czerwcu 2024 r.

Projekt CIREVALC

W zeszłym roku informowaliśmy, że Rzeszowska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A. uczestniczy jako partner w międzynarodowym projekcie CIREVALC, którego głównym zamierzeniem jest wprowadzanie na większą skalę modeli gospodarki o obiegu zamkniętym w przedsiębiorstwach działających w sektorach: spożywczym, gastronomicznym i opakowań.

- W ramach projektu tworzymy lokalną grupę roboczą ds. gospodarki obiegu zamkniętego na Podkarpaciu, zależy nam, by dołączyły do niej instytucje i podmioty, które już działają w tej materii, zechcą podzielić się z nami swoimi doświadczeniem w tym zakresie i współuczestniczyć w wypracowywaniu i planowaniu na poziomie regionu działań wspierających podkarpackich przedsiębiorców w stosowaniu rozwiązań cyrkularnych na szerszą skalę. Jesteśmy otwarci na to, by poszerzać grono współpracujących podmiotów - podkreśla Małgorzata Kilian, koordynatorka projektu z Rzeszowskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A.

W marcu tego roku zespół projektowy CIREVALC z Rzeszowskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A. oraz przedstawiciele przedsiębiorców z sektora usług cateringowych z Podkarpacia wzięli udział w wizycie studyjnej na Słowenii. Wydarzenie to miało miejsce w malowniczej miejscowości Bled, słynącej z niezwykłej harmonii z naturą oraz innowacyjnych praktyk zrównoważonego rozwoju.

- Podczas pierwszej części wizyty, uczestnicy zgłębili wiedzę na temat zrównoważonej turystyki i gastronomii w Bled. Ekspert ds. turystyki Miasta Bled, Mateja Vilman, oraz inni prelegenci zaprezentowali cele i praktyki związane z turystyką w regionie, szczególnie podkreślając znaczenie obiegu zamkniętego i odpowiedniej selekcji produktów - mówi Małgorzata Kilian.

Fot. interreg-central.eu/projects/cirevalc

Następnie, Helena Cvenkel i Darja Radič przedstawiły działania w ramach projektu CE FOOD CYCLE, skupiającego się na innowacyjnych podejściach do obiegu zamkniętego w gastronomii. Uczestnicy mieli okazję poznać przykłady lokalnych działań na małą skalę ukierunkowanych na efektywne wykorzystanie żywności.

W trakcie wizyty, Maša Klemenčič ze Słoweńskiej Izby Turystycznej omówiła narodowy program ekologiczny dla turystyki i zielonej kuchni, podkreślając znaczenie obiegu zamkniętego w procesie przetwarzania żywności. Po krótkiej prezentacji interesariuszy projektu CIREVALC, uczestnicy mieli możliwość degustacji regionalnych potraw w Zajeździe Tulipan, który jest przykładem miejsca promującego zrównoważone podejście do jedzenia.

Podczas drugiego dnia wizyty, uczestnicy zapoznali się z lokalnymi praktykami zrównoważonego rozwoju w miejscowości Radovljica oraz w społeczności lokalnej Bohinj. Mieli oni szansę zobaczyć jakie rozwiązania stosuje pensjonat Danica, ekologiczny kemping Danica oraz marka turystyczna Bohinj. Prezentacje tych podmiotów potwierdziły jak istotne jest wykorzystanie lokalnych zasobów oraz dobra współpraca z lokalnymi producentami w dążeniu do obiegu zamkniętego w gastronomii.

- Wizyta studyjna w Bled była cenną lekcją na temat możliwości implementacji zrównoważonych praktyk w sektorze usług cateringowych w Polsce. Wymiana wiedzy i doświadczeń ze słoweńskimi podmiotami zaowocowała nowymi pomysłami i ważnymi wnioskami ze strony podkarpackich przedsiębiorców, a tym samym była dla nich inspiracją do podjęcia współpracy z przedsiębiorcami z Europy Centralnej - mówi Małgorzata Kilian.

Kolejna wizyta w czerwcu

A już w czerwcu 2024 r. planowana jest kolejna wizyta studyjna, która będzie dedykowana poznaniu zrównoważonych i cyrkularnych praktyk stosowanych w branży spożywczej.

- Zapraszamy zainteresowanych przedstawicieli sektora spożywczego z Podkarpacia do udziału w kolejnej wizycie studyjnej, która odbędzie się na Węgrzech oraz do włączenia się w działania projektu CIREVALC prowadzone w ramach lokalnej grupy roboczej - zachęca przedstawicielka RARR S.A.

Więcej szczegółów znajdziesz na stronie: https://rarr.rzeszow.pl/aktualnosci/zaproszenie-na-wizyte-studyjna-na-wegrzech/

Projekt finansowany jest w 80% ze środków Unii Europejskiej w ramach programu Interreg Europa Środkowa 2021-2027 i w 15% ze środków Ministerstwo Finansów za pośrednictwem Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalne – jako dofinansowanie części wkładu własnego. Projekt CIREVALC realizowany jest w okresie od 1 kwietnia 2023 r. do 31 marca 2026 r.

Wokul

Fot. RARR

Fot. RARR

Fot. RARR

Fot. RARR

Fot. RARR

Fot. RARR

Fot. RARR

Fot. RARR

Fot. RARR

Fot. RARR

Fot. RARR

Fot. RARR

Fot. RARR

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4