„Rzecz o Aniołach” w BWA. 50 - lecie pracy twórczej Marii Monikowskiej-Tabisz

KATEGORIA: KULTURA / 24 kwietnia 2024

Maria Monikowska-Tabisz
Fot. Materiały prasowe

Ponad 50 obrazów Marii Monikowskiej-Tabisz ukazujących malarskie wizje biblijnych aniołów będzie można od 25 kwietnia (czwartek) obejrzeć w murach rzeszowskiego Biura Wystaw Artystycznych. Wystawą pt. „Rzecz o Aniołach” urodzona w Częstochowie, ale od lat związana z Podkarpaciem artystka celebruje 50-lecie pracy twórczej, w której tematyka sakralna była nieprzerwanie wiodącym źródłem inspiracji.

Wśród prezentowanych prac znajduje się zarówno malarstwo jak i grafika komputerowa. Wydarzenie zamyka cykl wystaw Marii Monikowskiej-Tabisz wizualnie interpretujących teksty Starego i Nowego Testamentu. Wcześniej powstały: Apokalipsa (1984), Księga Psalmów (2003), Biblijne iluminacje (2009) oraz Mądrość Syracha (2017).

- Anioły towarzyszą mi przez całe życie - artystyczne i duchowe. To nie tylko wiara w ich istnienie, ale głębokie przekonanie, że są obecne wśród nas, towarzyszą nam w życiu bez względu na stopień naszej religijności - mówi Maria Monikowska-Tabisz. - Tworząc kolejne wizje aniołów starałam się lepiej zrozumieć ich przesłanie. Wierzę, że ta wystawa, dostępna również w Internecie, dotrze przede wszystkim do tych, którzy jeszcze nie odkryli anielskiej mocy pomagania ludziom w potrzebie.

Jak zauważa dyrektor rzeszowskiego Biura Wystaw Artystycznych Piotr Rędziniak, dużą część wystawy stanowią współcześnie namalowane obrazy, w których Maria Monikowska-Tabisz zaskakuje nowatorską techniką. - Osobiście imponuje mi, że dojrzała artystka sięga po odmienny warsztat i odkrywa dla siebie inną metodę malarską. Rzadko zdarza się, by na tym etapie działalności twórczej zejść z obranej stylistycznie drogi i ryzykować dalsze poszukiwania i eksperymenty - podkreśla Rędziniak.

Otwarcie wystawy w czwartek 25 kwietnia o godz. 18.00 w rzeszowskim BWA (ul. Jana III Sobieskiego 18). Wystawa będzie dostępna do 19 maja br.

Maria Monikowska-Tabisz jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. W latach 1973-1990 mieszkała i tworzyła w Koszalinie. W okresie stanu wojennego aktywnie działała w niezależnym ruchu artystycznym. Od 1991 roku związana z Rzeszowem, gdzie przez wiele lat czynnie angażowała się w działalność Związku Polskich Artystów Plastyków.

W jej twórczości dominuje tematyka biblijna. Stworzyła cykle „Apokalipsa”, „Księga Psalmów”, „Droga Krzyżowa” i „Mądrość Syracha” oraz wiele obrazów sakralnych, w tym ikon. Jest autorką wizerunku Błogosławionej Rodziny Ulmów, który od 2004 r. towarzyszył procesowi beatyfikacyjnemu, a obecnie jest eksponowany wraz z relikwiami w kościele pw. św. Doroty w Markowej. W dorobku ma również abstrakcje, pejzaże, portrety i erotyki, a także wielkoformatowe, realistyczne malarstwa ścienne. Techniki jakimi najczęściej się posługuje to akryl i grafika komputerowa.

W trakcie półwiecza pracy twórczej uczestniczyła w blisko 150 wystawach ogólnopolskich, okręgowych i poplenerowych, w Polsce i za granicą. Swoje malarstwo i grafikę prezentowała również na wystawach indywidualnych. Jej obrazy znajdują się w wielu kolekcjach prywatnych i muzealnych oraz w zbiorach Kościoła Katolickiego w Polsce, Europie i USA.

Więcej informacji: www.rzeczoaniolach.

Poniżej wybrane obrazy, które będą prezentowane na wystawie.

Red.

Strażnicy Drzewa Życia - akryl
Fot. Materiały prasowe

Serafiny - akryl
Fot. Materiały prasowe

Sen Jakuba - akryl
Fot. Materiały prasowe

Pod dębem Mamre - grafika
Fot. Materiały prasowe

Anioł - grafika
Fot. Materiały prasowe

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4