Nowoczesny aparat USG dla małych pacjentów onkohematologii KSW nr 2

KATEGORIA: ZDROWIE / 26 marca 2024

Fot. Anna Magda/Biuro Prasowe UMWP

Pacjenci z oddziału Onkohematologii Dziecięcej z Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego nr 2 im. Św. Jadwigi Królowej w Rzeszowie będą od teraz badani nowym aparatem USG. Doposażenie szpitala w aparat USG jest efektem VI edycji akcji „Podkarpackie Dzieciom”, która wystartowała 24 lipca ubiegłego roku i trwała do jego końca. Dzięki wspólnej inicjatywie marszałka Województwa Podkarpackiego oraz Fundacji Iskierka, która ma na celu pomoc dzieciom z chorobą nowotworową, szpital otrzymał wysokiej klasy mobilny i wielofunkcyjny Ultrasonograf GE Versana.

W uroczystym przekazaniu sprzętu we wtorek (26 marca) oprócz marszałka Władysława Ortyla uczestniczyli także członek zarządu województwa Stanisław Kruczek, dyrektor KSW nr 2 Barbara Rogowska, prezes Fundacji Iskierka Jolanta Czernicka-Siwecka, radny miasta Rzeszowa Marcin Fijołek, kierownik Kliniki Onkohematologii Dziecięcej Radosław Chaber, kierownik Klinicznego Zakładu Radiologii i Diagnostyki Obrazowej Wiesław Guz wraz z personelem medycznym szpitala.

- Dziękuję za kolejną dobroczynną akcję ,,Podkarpackie Dzieciom”. Efektem wspólnego aktywizmu jest dzisiejszy dzień, w którym Klinika Onkohematologii Dziecięcej wzbogaciła się o nowy mobilny ultrasonograf przyłóżkowy, który usprawni leczenie małych pacjentów – mówiła dyrektor KSW nr 2 Barbara Rogowska.

Fot. Anna Magda/Biuro Prasowe UMWP

- Pomaganie dzieciom to piękna sprawa. Chciałbym podziękować wszystkim, którzy pracowali na zakup tego sprzętu, przede wszystkim naszym darczyńcom i organizatorom akcji „Podkarpackie Dzieciom”. Pierwszy koncert charytatywny w Filharmonii Podkarpackiej z udziałem orkiestry wojskowej pokazał, że był to dobry element wzbogacenia tej akcji. Nie musimy namawiać do wspierania tego rodzaju akcji, ponieważ dzieci to nasza przyszłość i musimy inwestować w najmłodszych: w edukację, w rozwój, ale również w zdrowie najmłodszego pokolenia – powiedział marszałek Władysław Ortyl.

Fot. Anna Magda/Biuro Prasowe UMWP

Prezes Fundacji ISKIERKA, organizacji która od 2016 roku ma pod swoją opieką rzeszowski oddział onkologii dziecięcej również dziękowała za hojność darczyńców.

- Działamy na rzecz dziecięcych pacjentów onkologicznych, pokazując, że troska o dzieci oraz ich zdrowie jest motorem napędowym do podejmowania wspólnych inicjatyw i jednoczenia ludzi. Za nami kolejna edycja akcji „Podkarpackie Dzieciom”, w którą zaangażowali się wolontariusze, darczyńcy indywidualni, firmy oraz instytucje publiczne, gromadząc się wokół wspólnego celu, jakim był zakup jednego z najnowocześniejszych aparatów USG i tym wszystkim, którzy dołożyli przysłowiową cegiełkę bardzo serdecznie dziękuję – podkreśliła prezes Jolanta Czernicka-Siwecka.

Fot. Anna Magda/Biuro Prasowe UMWP

Klinika Onkohematologii Dziecięcej w Rzeszowie rozpoznaje rocznie ok. 50 nowych zachorowań na chorobę nowotworową, której leczenie trwa wiele miesięcy, a niekiedy nawet kilka lat. Oprócz tego w klinice leczone są również dzieci z ciężkimi chorobami hematologicznymi. Kierownik kliniki, dr hab. n. med. prof. UR Radosław Chaber tłumaczył jak ważny jest mobilny i wysokiej klasy sprzęt w leczeniu.

- Diagnostyka obrazowa to dziś jedna z podstawowych metod diagnostycznych w rozpoznawaniu chorób nowotworowych i hematologicznych u dzieci. Część pacjentów naszej kliniki jest w ciężkim stanie z powodu choroby lub powikłań leczenia. W takiej sytuacji nie mogą być oni transportowani do pracowni USG. Zatem bardzo cieszy nas fakt, że udało się zakupić sprzęt wysokiej klasy, który realnie wpłynie na jakość badań i komfort pacjentów – mówił kierownik kliniki.

Fot. Anna Magda/Biuro Prasowe UMWP

O znaczeniu i roli sprzętu mówił także kierownik Klinicznego Zakładu Radiologii i Diagnostyki Obrazowej dr n. med. Wiesław Guz.

- Aparat ten posiadający na wyposażeniu 5 głowic umożliwia wykonywanie badań we wszystkich obszarach ciała człowieka, co czyni go bardzo wszechstronnym. Jeśli dodamy, iż testowana jakość obrazowania stoi na wysokim poziomie możemy być dumni, iż aparat ten będzie służył naszym najmłodszym pacjentom, pozwalając na szybką, bezpieczną i dokładną diagnostykę ich problemów zdrowotnych – dodał Wiesław Guz.

Fot. Anna Magda/Biuro Prasowe UMWP

Celem akcji ,,Podkarpackie Dzieciom” było zebranie 200 000 złotych na zakup potrzebnego sprzętu. By zdobyć taką kwotę podjęto szereg działań. Darczyńcy mogli przekazać wpłaty poprzez dedykowaną akcji stronę oraz wziąć udział w sportowym wyzwaniu, jakim była „Sztafeta z ISKIERKĄ”. Challenge zebrał kilkudziesięciu uczestników, w tym podopiecznych iskierki, którzy łącznie pokonali blisko 200 km. Wśród nich była także ekipa Urzędu Marszałkowskiego, na czele której stanął marszałek Władysław Ortyl.

VI edycja „Podkarpackie Dzieciom” to również pierwszy w historii akcji koncert charytatywny połączony z loterią fantową i licytacjami. Udział w nim wzięli mieszkańcy regionu, przedsiębiorcy, darczyńcy indywidualni, służby mundurowe, personel medyczny oraz podopieczni Fundacji ISKIERKA. Finalnie, dzięki wszystkim tym działaniom, zebrano 218 487 zł, co jest drugim najlepszym wynikiem finansowym w historii akcji.

Fundacja ISKIERKA jest polską organizacją pożytku publicznego zajmującą się od 2006 roku budowaniem systemów wsparcia finansowego, psychologicznego i społecznego dla dzieci z chorobą nowotworową i ich rodzin. Fundacja opiekuje się ponad 700 dziećmi leczącymi się głownie w specjalistycznych ośrodkach w Katowicach, Rzeszowie i Zabrzu. Realizuje projekty ogólnopolskie i prowadzi pomoc finansową dla dzieci leczonych również w innych ośrodkach w kraju i za granicą.

Red.

Fot. Anna Magda/Biuro Prasowe UMWP

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4